e-Belediye Projesi

Belediyelerin ortak bir platformda buluşturulması, bilgi teknolojileri alanındaki ihtiyaçların karşılanması ve vatandaş odaklı bir yerel yönetim yapısının oluşturulması için 2014 yılı içerisinde Kalkınma Bakanlığı tarafından etüt proje kabul edildi. İçişleri Bakanlığında analiz çalışmalarına başlandı ve 2014-2017 yılları arasında Kalkınma Bakanlığı koordinesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı  ve İçişleri Bakanlığının katılımı ile toplantılar yapıldı. 2017 yılında proje kabul edildi ve yazılım geliştirme çalışmalarına başlandı.

Belediyelerin iş ve işlemlerinin merkezi bir yapı ile tek bir veritabanı ile elektronik ortamda yürütülmesi ile zaman ve maddi kaynakların etkin ve verimli kullanılması amaçlanmakta.

Vatandaşlara; 7/24 hizmet sunabilme ve belediye hizmetlerinden elektronik ve/veya mobil imza ile yararlanma gibi faydalar sağlanması amaçlanmakta.

Projenin pilot uygulaması Antalya Büyükşehir Belediyesi, Malatya Battalgazi Belediyesi, Bitlis İl Belediyesi tarafından kullanılmakta. Tüm belediyelerin sisteme dahil olması için yazılım ve modül geliştirme çalışmaları da devam ettiği bilgisi https://www.icisleribilgiislem.gov.tr/e-belediye-projesi sitesinde yer almaktadır.

You may also like...